fbpx
  • Sprzedaż kostki brukowej
  • Sprzedaż ogrodzeń łupanych, betonowych
  • Sprzedaż galaneterii betonowej-palisady, obrzeża
fb
Blog
Kruszywa – zastosowanie w ogrodzie i w domu
4 marca, 2022

Kruszywa co to w ogóle jest?  Do czego mogą nam posłużyć, oraz jaki mamy wybór ?

Jak wiemy kruszywa naturalne rozdrabniane są w wyniku erozji skał ale również przy wykorzystywaniu mechanicznych rozdrabniarek. Kruszywa dzielimy na: żwirowe, łamane. Są to kruszywa pochodzenia naturalnego.

Ze względu na uziarnienie, kruszywa dzielimy na:
-drobne,
-grube,
-wypełniacze,
-kruszywa naturalne  są to – (mieszanka) lodowcowego lub rzecznego,
-kruszywa z recyklingu, są pochodzenia mineralnego,

W budownictwie używa się takich kruszyw jak:
-kruszywa ze skał o dużej wytrzymałości np. granit, bazalt, porfir,
-kruszywa ze skał o niższej wytrzymałości np. wapień, dolomit.

Kruszywo czyli wszystkie wyżej wymienione skały, są niezbędnym elementem materiałów budowlanych, takich jak beton czy zaprawa. Z jego pomocą powstają drogi, a dla naszych potrzeb można wykorzystać go do wykonania podjazdu do garażu.

Jakie kruszywo wybrać do tych i innych celów?
Jest to niezbędny składnik materiałów budowalnych, może być pochodzenia naturalnego oraz sztucznego. Te pochodzenia naturalnego, najczęściej pozyskuje się metodą odkrywkową w kopalniach piasku i żwiru, lub z dna rzek oraz jezior. Jeszcze innym sposobem jest mechaniczna obróbka, która najczęściej polega na zmieleniu grubszych odłamków skał.

Wymienione materiały kruszyw wykorzystujemy do celów:
na zasypkę,
jako materiały pod kostkę brukową,
do podwyższenia terenu,
jako składniki tzw. suchego betonu ubijanego zagęszczarkami wibracyjnymi do wykonania podkładu pod kostkę brukową,
kruszywo uszorstniające stosowane na drogach w okresie zimy,
kruszywo może być również głównym materiałem do wykonania podjazdu.

Obecnie mamy bardzo duże możliwości uzyskać kruszywa dekoracyjne w wielu odcieniach i kształtach. Dlatego warto znaleźć dla nich zastosowanie na naszym podwórku. Na ich tle efektownie prezentują się zarówno rośliny, jak i pozostałe elementy architektury ogrodowej. Ponadto jako naturalny surowiec cechują się dobrą przepuszczalnością, odpornością na warunki atmosferyczne i nie ingerują w biologiczne funkcje gleby. Dzięki różnorodności oraz trwałości kruszywa dekoracyjne są materiałem sprawdzającym się nie tylko w ogrodach, ale również we wnętrzach.

Jak myślisz, gdzie w takim razie zastosować kruszywa dekoracyjne?

W przestrzeni ogrodowej ponieważ są najczęściej wykorzystywane do dekoracji ogrodów, oczek wodnych i basenów, a także jako ogrodzenia gabionowe. Możemy uzupełnić nimi rabaty kwiatowe, alejki, ścieżki albo wysypać obszary bez nasadzeń roślinnych. Ciekawie wyglądają również aranżacje kruszywa dekoracyjnego z kamieniami ozdobnymi lub korą. Materiał ten bardzo często spotyka się we florystyce i bukieciarstwie. Jest używany zazwyczaj jako dekoracyjne wypełnienie wazonów lub innych naczyń z roślinami, dzięki czemu donice z kwiatami i wypełnienia różnego rodzaju szklanych pojemników wyglądają niezwykle efektownie. Kruszywa dekoracyjne mają znakomite parametry do oddawania i utrzymania ciepła, co pozwala na projektowanie z nich kominków wewnątrz i na zewnątrz budynków w koszach gabionowych.