fbpx
  • Sprzedaż kostki brukowej
  • Sprzedaż ogrodzeń łupanych, betonowych
  • Sprzedaż galaneterii betonowej-palisady, obrzeża
fb
Blog
Jak przygotować kostkę brukową na sezon letni i kolejne miesiące.
22 lutego, 2022

Zima to pora roku, kiedy zamrażamy wykonywanie jakichkolwiek porządków renowacyjnych, czyszczących. Kilkumiesięczny zimowy okres, kiedy to różnego rodzaju zanieczyszczenia gromadzące się na kostce brukowej. Kończący się sezon zimowy i nadchodząca wiosna, to najlepszy okres na przeprowadzenie czyszczenia i konserwacji, podczas których nasza nawierzchnia brukowa może odzyskać kolory. Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej oraz takie zabiegi jak impregnacja, przywrócą powierzchni dawny blask i zabezpieczą ją na kolejne miesiące.

 

Kostka brukowa, która zakładamy u siebie na posesji ma zastosowanie ścieżek, obejść oraz podjazdów dla samochodów, dlatego też naturalną konsekwencją są powstające plamy.
Zabrudzenia, które powstają na powierzchni kostki z uwagi na używanie samochodów są to plamy po oleju, plamy po benzynie oraz, bardzo często, także ślady opon samochodowych.
Zabrudzenia na kostce mogą być również efektem prowadzonych działań remontowych, wtedy też ma się do czynienia z farbami, lakierem, zaprawami i klejami. Na powierzchni bruku powstają również plamy pochodzenia roślinnego oraz naturalnego, jak na przykład różnego rodzaju zacieki. Problemem są również wykwity trawy czy mech. W okresie zimowym powstawać mogą również zabrudzenia związane ze stosowaniem środków zapobiegających oblodzeniu, na przykład piasek zmieszany z solą. Sól powoduje białe plamy, niewypłukanie jej po zimie bardzo prawdopodobne jest powstanie uciążliwych wykwitów. Kostka wygląda wtedy bardzo nieestetycznie, dlatego też warto jak najszybciej podjąć działania mające na celu odświeżenie tej powierzchni.

Jak wygląda proces czyszczenia kostki?

Przede wszystkim potrzebne będzie użycie odpowiednich i bezpiecznych środków czyszczących. Nie powinniśmy zapomnieć także o specjalistycznym sprzęcie, dzięki któremu zabiegi czyszczenia zostanie przeprowadzone łatwo i efektywnie. Mycie kostki brukowej należy rozpocząć od pozamiatania całej powierzchni, dzięki temu przygotowujemy kostkę brukową do mycia. Następnie trzeba zastosować odpowiedni preparat do czyszczenia kostki brukowej, do przeprowadzenia czyszczenia kostki powinniśmy użyć specjalistyczny sprzęt, który w mgnieniu oka poradzi sobie z nawet najgorszymi zabrudzeniami. Myjki ciśnieniowe lub specjalne szczotki nie tylko skutecznie myją powierzchnię kostki, usuwają plamy, ale również wypłukują zanieczyszczenia organiczne, w tym osad oraz niebezpieczną dla kostki sól po zimie. Profesjonalny sprzęt wyczyści zalegające w spoinach rośliny, piasek oraz inne formy osadu (węgiel, spaliny, tłuszcz itp.). Oczywiście można samodzielne podejmować próby czyszczenia kostki, jednakże bez fachowego sprzętu i środków efekt może być mało zadowalający, a cała praca pójdzie na marne.

Wyczyszczona kostka brukowa.

Impregnacja oraz pielęgnacja po usunięciu zabrudzeń

Gdy kostka zostanie już wyczyszczona i zostaną usunięte wszystkie plamy i zabrudzenia, należy przystąpić do ważnego procesu, jakim jest impregnacja kostki brukowej. Działanie to zabezpieczy powierzchnie kostki. Specjalne impregnaty do bruku wzmacniają nawierzchnię, uszczelniają ją, nadają kolorytu oraz redukują porowatość. Dzięki temu zabiegowi kostka będzie bardziej odporna na zabrudzenia, co więcej zredukowanie porowatości minimalizuje ryzyku porostu mchu. Preparaty impregnujące zabezpieczają bruk również przez działaniem środków chemicznych oraz skrajnych temperatur. Dlatego tak ważna jest impregnacja kostki brukowej. Regularnie przeprowadzana, zapewnia nawierzchni długi żywot. Proces ten należy wykonać właśnie po dokładnym wyczyszczeniu i umyciu kostki. Preparat nakłada się na wyschniętą powierzchnię. Impregnat aplikować można pędzlem malarskim lub spryskiwaczem ogrodowym. Ważne jest równomierne i dokładne nałożenie substancji impregnującej, pozwoli to otrzymać idealny efekt. Środek impregnujący musi mieć również czas na wyschnięcie, informacje na temat czasu schnięcia preparatów oraz okresu jego działania znajdują się na pojemniku. Proces impregnacji kostki brukowej warto jednak powierzyć specjalistom i cieszyć się z najlepszych rezultatów.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą preparatów czyszczących kostkę brukową. Preparaty, które wybraliśmy są Top One na rynku. Stosując je poprawnie, powinniśmy uzyskać najlepsze efekty. W naszej ofercie posiadamy również preparaty impregnujące, czyli preparaty które chronią przed promieniami UV, przez zabrudzeniami typu plamami olejowymi czy plamami np. po grillowaniu. Zalecamy impregnować kostkę brukową, pomoże nam to w utrzymaniu jej w jak najlepszej formie. Nasza oferta posiada również impregnaty koloryzujące, są to preparaty, które nadają kolor wnikając w strukturę kostki brukowej. Dzięki temu uzyskamy nowy, odświeżony, intensywniejszy kolor. Daje to drugie życie kostce brukowej.