fbpx
  • Sprzedaż kostki brukowej
  • Sprzedaż ogrodzeń łupanych, betonowych
  • Sprzedaż galaneterii betonowej-palisady, obrzeża
fb
Blog
IMPREGNACJA KOSTKI BRUKOWEJ. KIEDY I CZYM IMPREGNOWAĆ.
8 listopada, 2021

Nasi wykwalifikowani i doświadczeni eksperci potwierdzają, że nie ma potrzeby wykonywania zabiegów impregnacji betonowej kostki brukowej. Każda powinna cechować się nasiąkliwością nie więcej niż 6%, jest to wyznacznik norm, które by spełnić swoją role i służyć przez długie dziesięciolecia, muszą być spełnione.

Pewnie zadajesz sobie w tej chwili pytanie.

Po co wykonywać impregnacje?  Skoro zakupiona kostka brukowa powinna być już w taki sposób zabezpieczona!

Już tłumaczę co daje nam impregnacja kostki brukowej.

Mianowicie rolą impregnacji kostki brukowej jest ograniczenie chłonności. Zatem używając preparaty impregnujące podwajamy siłę ochrony przed zabrudzeniami takimi jak (plamy z oleju silnikowego, tłuszczu np. grillowego, ketchupu itp.) Wobec tego przewidując powstające problemy, pokazujemy jak łatwo narazić nawierzchnie brukową na mocne zabrudzenia.

Kiedy impregnować kostkę brukową 

Impregnacje kostki brukowej wykonujemy dopiero po co najmniej miesiącu od wyprodukowaniu kostki.

Jest to czas, w którym beton uzyskuje swoją maksymalną, wytrzymałość. Jeśli na nowej kostce widać wykwity, nie wolno wykonywać na niej impregnacji! Impregnacja zatyka kanaliki kapilarne, po wykonaniu impregnacji na wykwitach niestety będą one nie do usunięcia. Wspomniane wykwity na kostce brukowej to biały nalot, który może pojawić się  w procesie dojrzewania betonu. Większość producentów kostki sugeruje wstrzymanie się od impregnacji przez dwa lata. Jest to czas, w którym zjawisko wykwitów powinno ustać .

Musimy wspomnieć również o problemie z wykwitami, których przyczyną mogą być np. błędy technologiczne polegające na złym wykonaniu podbudowy tzn. stosowanie suchego cementu dla polepszenia stabilizacji podbudowy, może spowodować, że woda odparowująca z gruntu będzie transportowała węglan wapnia na powierzchnię kostki cały czas. Jednakże to troche inny temat o budowie, produkcji kostki brukowej.

Następny warunek to za wysoka temperatura otoczenia podczas impregnacji. Ważne aby przez około 5 godzin po impregnacji nie była ona narażona na nasłonecznienie oraz opady deszczu

Pamiętajmy, że impregnacja kostki brukowej zapewnia tylko i wyłącznie czasową ochronę nawierzchni.

Jak wykonać impregnacje kostki brukowej?!

Przed wykonywaniem impregnacji kostki brukowej, pamiętaj aby była ona dokładnie oczyszczona. Najbardziej zalecane jest spłukiwanie kostki brukowej stałym i mocnym strumieniem wody, najlepiej z węża ogrodowego bądź myjki ciśnieniowej. Kiedy nasza wcześniej już spłukana nawierzchnia wyschnie, powinniśmy ją zamieść za pomocą szczotki. Jest to niezbędne, ponieważ przy impregnacji resztki kurzu bądź piasku pozostałe na kostce przykleją się do niej na stałe.

Do wykonania impregnacji kostki brukowej należy przygotować wałek z krótkim włosiem lub opryskiwacz ciśnieniowy. Zabieg należy wykonać zgodnie z zalecanym opisem instrukcji użycia.

Czym impregnować kostkę brukową?

Impregnaty na bazie wody. Jak wiemy na rynku mamy duży wybór impregnatów do kostki brukowej dlatego nie sugerujmy się reklamą ale po prostu sprawdźmy skład. Impregnaty na bazie wody są w niższych cenach ale są nietrwałe. Można przyjąć, że będą chronić nawierzchnie przez około rok.

Impregnaty na bazie silikonów i butanolu. Te impregnaty są popularne, ponieważ nadają kostce bardziej nasycony kolor (efekt jakby była mokra). Ten efekt ustępuje jednak dopiero wtedy kiedy z impregnatu rozpuszczalniki wyparują. Nie musimy się jednak o to martwić, ponieważ nie wpływa to na jakość kostki brukowej.

Impregnaty na bazie polimerów. Jest to najdroższa grupa impregnatów do kostki brukowej. Nie daje nam ona takich efektów estetycznych, jak te na bazie silikonów i butanolu ale za to na dłużej zachowuje swoje właściwości.

Autor: Miłosz