fbpx
  • Sprzedaż kostki brukowej
  • Sprzedaż ogrodzeń łupanych, betonowych
  • Sprzedaż galaneterii betonowej-palisady, obrzeża
fb
Blog
Dobór kolorystyki kostki brukowej do elewacji domu – otoczenia.
14 lutego, 2022

Jak wiemy wykańczając wnętrze domu, dużą uwagę zwracamy na to, by wszystkie elementy wyposażenia pasowały do siebie. Również taką zasadą powinniśmy kierować się, tworząc aranżację na swojej posesji. Niesamowicie duże znaczenie będzie miało dopasowanie nawierzchni podjazdów i ścieżek do budynku. Pomyślisz…  Jak zatem zadbać o spójność kolorystyki elewacji budynku i kostki brukowej? Zobacz jakie masz możliwości.

Trudne wybory trzeba rozwiązywać !

Posiadamy możliwość realizowania na wiele sposobów. Niekiedy odbywa się to poprzez ładne ogrody oraz różne ciekawe ich elementy. Jednym z ważnych aspektów, które wpływają na estetykę są podjazdy, oraz różnego rodzaju utwardzone powierzchnie. Jest to połączenie praktyki z efektem wizualnym. Kostka brukowa jest prawdopodobnie najlepszym materiałem do tego celu. Wynika to z jej estetyki, ale również z wytrzymałości. Skład kostki brukowej sprawia, że jest to materiał na wiele lat, dlatego długo możemy cieszyć się jej walorami.

Jaki kolor kostki brukowej wydaje się najciekawszym wyborem?

Najłatwiej byłoby odpowiedzieć, że jest to zależy od konkretnej sytuacji oraz upodobań, ale postaram się podpowiedzieć więcej. Podstawą jest wykorzystanie maksymalnie trzech kolorów na jednej płaszczyźnie. Jeśli zastosujemy ich więcej, osiągnięty efekt będzie przypominał pewien chaos i tym samym nie uda się wyciągnąć pełni walorów estetycznych tego materiału. Ogólnie powinniśmy unikać przesadzania. W kwestii kształtów również należy uważać przed uzyskaniem nadmiernych chaosów. Najbardziej uniwersalne są zimne i stonowane kolory. Niektórzy będą woleli jasne, a inni ciemne, ale ważne, żeby konsekwentnie trzymać się w ramach konkretnego pomysłu. Podstawową zasadą jest jednak unikanie nadmiernego chaosu.

Kolor kostki brukowej, a elewacja – otoczenie domu, na co zwrócić uwagę?

Kostka brukowa powinna być dopasowana do fasady budynku pod kątem ogólnej kolorystyki i tonacji barw– dzięki temu uzyskamy przestrzeń, która będzie spójna, przyjemna w odbiorze i bardzo stylowa.

• jeżeli zależy Tobie na klasycznym połączeniu kostki brukowej z elewacją, skorzystaj jeśli masz możliwość z materiałów wykończeniowych tej samej palety barw. Wiadome jest, że może być to bardzo trudne, dlatego wybierając z innej palety  postaraj się, żeby dobrać jak najbardziej podobną kolorystykę . Być może nie będzie to identyczna kolorystyka, może się nawet różnić o kilka odcieni, ale warto, by do siebie nawiązywały i współgrały. Idealnym przykładem jest fasada pomalowana farbą fasadową w kolorze pomarańczowym z czerwoną kostką brukową;

Wiem, że dobrym pomysłem będzie zestawienie czerwonej kostki brukowej z czerwoną dachówką – wtedy elewacja budynku powinna być jednak pomalowana na neutralny, jasny kolor.

• ciekawy oraz odważniejszy może okazać się melanż w dwóch kolorach. Warunkiem jest jednak postawienie na odcienie o subtelniejszym, nawet pastelowym charakterze – delikatną zieleń fasady można połączyć z żółtą kostką brukową, a błękitną elewację można uzupełnić nawierzchnią w kolorach brązu, zaś biel na elewacji budynku niesamowicie łączy się z grafitową kostką brukową w melanżu.

Zwróć uwagę również na!

  • Kształt–kostka brukowa charakteryzuje się różnorakim kształtem. Oprócz tych tradycyjnych są też kostki o nieregularnych kształtach, które ciekawie wyglądają w ogrodzie, czy kostki geometryczne stosowane w nowoczesnej architekturze. Oprócz tego wyróżniamy kostki ekologiczne o dużych wypustach dystansowych.
  • Krawędzie–uwagę należy zwrócić także na krawędzie kostki, które mogą być bez fazy lub z fazą. Jest to ukośnie ścięta krawędzią, która pełni funkcję ochronną. Krawędzie mogą być ostre, zaokrąglone lub nieregularne.
  • Powierzchnia–z reguły powierzchnia kostki jest gładka, jednak jest też duża grupa kostek imitujących kamień naturalny. Ich powierzchnia jest szorstka, pokryta naturalnym kruszywem.
  • Kolor–Kostki brukowe produkowane są w różnych kolorach: szarym, grafitowym, czerwonym, brązowym czy żółtym. Są to tylko niektóre z kolorów, jednak duża ich różnorodność pozwoli wybrać nam kolor idealnie dopasowany do aranżacji budynku, czy ogrodu.
  • Wymiary– kostki brukowe mają różną wysokość i szerokość. Cieńszą i lżejszą kostkę możemy ułożyć w ogrodzie, a wykonując podjazd z kostki brukowej musimy zdecydować się na bardziej trwałą. Dzięki różnorodności wymiarów, kostki można swobodnie ze sobą łączyć, dzięki czemu nawierzchnia wygląda naturalnie.

Informację, te przydadzą się Tobie na pewno przy wyborze, a pamiętaj, że są to najczęściej wybory kostki brukowej na długie lata, dlatego jeśli masz możliwość, poradź się profesjonalistów, takich jak projektantów architektonicznych, ale również doradców w punktach sprzedaży kostki brukowej. W naszej hurtowni kostki brukowej nasi doradcy są wyspecjalizowani w swojej dziedzinie, zawsze wiedzą co jest obecnie na TOP ONE.