fbpx
  • Sprzedaż kostki brukowej
  • Sprzedaż ogrodzeń łupanych, betonowych
  • Sprzedaż galaneterii betonowej-palisady, obrzeża
fb
Blog
Dlaczego oświetlenie ogrodu, tarasu oraz terenu przed domem, jest tak potrzebne
27 grudnia, 2021

Dlaczego oświetlenie ogrodu, tarasu oraz terenu przed domem, jest tak potrzebne – co warto wiedzieć ?!
Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Oświetlony ogród, ścieżki prowadzące do furtki, garażu czy też oświetlenie tarasu, to tylko z niektórych zastosowań ledowych lamp!
Dzięki odpowiednio dobranym oświetleniu ogród może być piękny także po zmroku. Źródła światła mogą być jednak ciekawym elementem ogrodu również za dnia. Oto oświetlenie ogrodowe w praktyce

 

Kolacja na tarasie lub spotkanie z przyjaciółmi w efektownie oświetlonym ogrodzie to prawdziwa przyjemność. Umiejętnie rozplanowane oświetlenie ułatwia komunikację po ogrodowych ścieżkach, umożliwia też bezproblemowy wjazd do garażu.

Światło w ogrodzie na tarasie czy na działce.
Dlaczego warto zaplanować takie rzeczy już na etapie projektowania terenu – zakładania kostki brukowej wokół domu!

Jak wiemy zakładanie kostki brukowej na terenie wokół domu, to większa inwestycja, którą najlepiej wykonać poprzedzając projektem nawierzchni ogrodowe. Wykonując taki projekt uwzględnia się wtedy oświetlenie alejek w ogrodzie, bramy wjazdowej, terenu przed domem, oświetlenia tarasu, oświetlenia roślinności, czy po prostu oświetlenia domu. Takie rozplanowanie układu położenia oświetlenia powinniśmy wykonać już na etapie projektu nawierzchni ogrodowej, ponieważ wtedy najlepiej jest rozłożyć całe okablowanie oświetlenia.

 

Aby oświetlenie było energooszczędne, warto oświetlać ogród lampami solarnymi, zasilanymi energią słoneczną. Niestety wiemy, że przy słabszym nasłonecznieniu jesienią czy zimą, takie oświetlenia bardzo często zawodzą. Najlepszym wyborem jest oświetlenie typu LED, które pobiera bardzo mało energii i świeci najdłużej, bo aż około 100000 godzin. Z kolei halogeny świecą 2000-5000 godzin światłem nawet 100 razy silniejszym od żarówki, natomiast świetlówki kompaktowe świecą około 10000 godzin, zużywając 5 razy mniej energii niż żarówka.

Oświetlenie powinno pasować do stylu budynku i ogrodu. W niewielkich zakątkach sprawdzają się reflektorki montowane w ścianach i podłożu. Do większych ogrodów najlepiej nadają się lampy w dekoracyjnych oprawach – wiszące, przyścienne (kinkiety), ozdobne leżące kamienie oraz tradycyjne latarnie stojące. Równie ważny jak samo źródło światła jest sposób jego rozmieszczenia.

 

ZASADY UMIESZCZANIA OŚWIETLENIA

Po pierwsze, nie można przesadzić z ilością lamp, inaczej nad ogrodem powstanie świetlista łuna. Po drugie, zamiast oświetlić całą przestrzeń, lepiej wydzielić światłem poszczególne zakątki. Po trzecie, światło nie może oślepiać, toteż zamiast umieszczać lampy na wysokości wzroku, lepiej ustawić je nad głową lub nisko i skierować w bok lub w dół.

Jako oświetlenie tarasu sprawdzą się lampy zamontowana w zadaszeniu lub kinkiety. Krzewy ozdobne i pojedyncze okazy roślin wydobędziemy ze zmroku, podświetlając je reflektorkami zamaskowanymi w otaczającej je zieleni. Pamiętajmy, że najjaśniej musi być przy wejściu i wjeździe na posesję. Cała strefa wejściowa powinna być oświetlona z góry.

Ze względów oszczędnościowych warto zamontować źródła światła z czujnikami ruchu lub czujnikami zmierzchu. Podjazd i ścieżki można oświetlić niższymi lampami, na słupkach wkopanych w ziemię lub umieszczonych bezpośrednio w nawierzchni.

W naszej ofercie posiadamy następujące kolory światła:
biały ciepły(3200K/230lm/2,9W), biały zimny(5500K/240lm/2,3W)
Wybór kolorów z pełnej palety barw / 2,9W ) oraz opcję RGB+W

Duży wybór, najlepszej jakości produkty.
Świecąca kostka brukowa,
Świecąca płyta brukowa,
Świecący kamień ogrodowy Ledstone
Lampa ogrodowa Led
Oprawa Ledbruk Line
Oprawa najazdowa Led
Kula ogrodowa Led
Reflektor ogrodowy Led
Akcesoria Instalacyjne
Zapraszamy do zapoznania się z naszą oferta w
Garden Premium Konin ul. Poznańska 192!